Wpadam do Soplicowa - Spotkanie z Barbarą Wachowicz

Utworzono dnia 06.04.2015
Czcionka:

„Śmiełów - wielkopolskie Soplicowo Mickiewicza”

18 kwietnia b.r. w Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie odbyło się spotkanie z Panią Barbarą Wachowicz. Nasz gość to znana i ceniona pisarka, autorka wystaw, programów radiowych i telewizyjnych o Wielkich Polakach, inicjatorka wielu społecznych akcji, które mają na celu ratowanie polskiej tradycji i kultury. Opowieść pisarki w Śmiełowie nosiła tytuł „Wpadam do Soplicowa”. Jak zawsze Pani Barbara z charakterystyczną dla siebie charyzmą i zaangażowaniem poprowadziła piękne spotkanie mówiąc szczególnie o Adamie Mickiewiczu i Henryku Sienkiewiczu dwóch wielkich Polakach, którzy gościli w Pałacu Śmiełowskim. Spotkanie było promocją Jej gawęd pt. „Siedziby Wielkich Polaków: od Reja do Kraszewskiego” gdzie autorka wspaniale opisuje pobyt Mickiewicza w Śmiełowie …”To tu nasz wieszcz wydumał Pana Tadeusza”… Wspomina też o innych wielkich rodakach. Urzekła nas piękną polszczyzną, którą Pani Barbara z pasją recytowała A. Mickiewicza. Z jej słów wypływała wielka miłość do ojczystej literatury i historii. Miedzy kolejnymi wątkami gawędy wszyscy zebrani wsłuchiwali się w tony wielu pieśni patriotycznych a nawet wspólnie śpiewali. To niezapomniane spotkanie z niekwestionowaną mistrzynią mowy polskiej przyciągnęło ponad sto wielbicieli jej talentu. Po spotkaniu można było nabyć Jej publikacje. Potem jeszcze bardzo długo autorka przypisywała piękne dedykacje swoim słuchaczom i czytelnikom. Wpisy do książek oczywiście wykonywała w swoim ulubionym fioletowym kolorze flamastra, symbolu pokory i wierności. To piękne wydarzenie odbyło się przy współudziale Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żerków i Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie.

Autor: Wiesława Kaczmarek

Starszy bibliotekarz BPMiG Żerków

Spotkanie z Barbarą Wachowicz 18.04.2015

Utworzono dnia 20.05.2015, 13:39

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek:  800 - 1400